Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 15/02/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Farcádi Botond
Titlul articolului: Államfõi referendum
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=9187


Numele cotidianului

Az egyéni választókerületes szavazási rendszer mellett szállt síkra a parlamentben Traian Bãsescu.

Az egyéni választókörzetes (uninominális) szavazási rendszer bevezetése mellett szállt síkra tegnap parlamenti felszólalásában Traian Bãsescu államfõ, bejelentve: népszavazást ír ki eme választási forma tárgyában. Ez a választási rendszer azt feltételezi, hogy a választásokon nem listákra kell majd voksolniuk a szavazópolgároknak, hanem személyekre.

Az államfõ érvelése szerint az egyéni választókerületes szavazás révén megváltoznak az erõviszonyok a politikai pártokon belül, így nem az alakulat vezetõségétõl függnek majd a parlament tagjai, hanem a pártvezetõségnek lesz szüksége a honatyák támogatására. Bãsescu szerint a hatalom sem a központi pártvezetés kezében összpontosulna, hanem a helyi választóknál. „A politikai osztály megreformálása nélkül fennáll a veszély, hogy a választók teljesen elveszítik a politikusokba vetett bizalmukat” – figyelmeztetett Traian Bãsescu. Az államfõ ugyanakkor megjegyezte: míg a román társadalom folyamatosan fejlõdik, a politikai osztályról nem mondható el ugyanez. Hozzátette: parlamenti felszólalása által a referendum megrendezésének procedúrája gyakorlatilag elkezdõdött. Az alkotmány 90. cikkelye ugyanis elõírja: Románia elnöke, a parlamenttel való tanácskozás után, azzal a kéréssel fordulhat a néphez, hogy egyes országos érdekû problémák tekintetében népszavazáson fejezze ki akaratát.
„Jelenleg nem létezik olyan szabályozás, amely elõírná a kötelezõ erkölcsi szintet a politikusok számára, nincsenek olyan jogszabályok, amelyek arra kényszerítenék a politikai osztályt, hogy a lakosság valós érdekeit képviselje. Románia kritikus ponthoz érkezett, amikor a politikai osztály reformja életbevágó lett a közélet tisztasága és az állami intézmények hatékony mûködése szempontjából” – érvelt Bãsescu az egyéni választókerületes rendszerrõl szóló referendum kiírása mellett.
Mint ismeretes, Traian Bãsescu azt követõen kérte, hogy felszólalhasson a parlamentben, miután a törvényhozó testület nyilatkozatot fogadott el, amelyben felszólította az államfõt: vonja vissza a politikusokat sértõ kijelentéseit. A honatyák rosszallását az váltotta ki, hogy Bãsescu az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) évértékelõ ülésén azt állította: a politikusok mást sem tesznek, mint a bûnözõk érdekeit szem elõtt tartva fogadnak el törvényeket, ügyet sem vetve a lakosság valós problémáira. Tegnapi felszólalásában Bãsescu hangsúlyozta: kijelentéseit félreértették, õ ugyanis nem kimondottan a parlamentre célzott, hanem mindazokra a politikusokra, akik érdekcsoportok felkérésére alkotnak törvényeket.
Az elnök felszólalásán csak a kormánypártok képviselõi vettek részt: mindhárom ellenzéki párt – a szociáldemokraták, a nagy-romániások és a konzervatívok – a beszéd elõtt néhány perccel úgy döntöttek, távol maradnak az ülésrõl. Indoklásuk szerint az államfõnek „nincs erkölcsi alapja” megszólítani a parlament tagjait. Nem vett részt az ülésen Nicolae Vãcãroiu, a szenátus elnöke, Bogdan Olteanu képviselõházi elnök és Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök sem. Az államfõi expozét követõen Olteanu, a képviselõház liberális elnöke demagógiával vádolta Bãsescut. Szerinte ugyanis az egyéni választókerületes szavazás legnagyobb ellenzõje korábban éppen az államfõ és az általa vezetett Demokrata Párt (PD) volt. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a liberálisok már 2004-ben kidolgozták az erre vonatkozó jogszabályt. Olteanu elmondta: a népszavazást csak akkor lehet megrendezni, ha a parlament kidolgozza álláspontját az elnök kérésével kapcsolatban. Hasonlóan vélekedett Mircea Geoanã szociáldemokrata pártelnök, aki szerint alakulata 2005-ben dolgozta ki az egyéni választókerületes szavazásra vonatkozó törvényt, a PD azonban elutasította azt.
Markó Béla RMDSZ-elnök határozottan elutasította az egyéni választókerületes szavazási rendszerre vonatkozó javaslatot, populistának, anakronisztikusnak nevezve azt az elképzelést is, miszerint ezáltal megújulhat a politikai osztály. Ugyancsak a listás szavazási rendszer megõrzése mellett emelt szót Corneliu Vadim Tudor nagy-romániás pártvezér is. Bãsescu kezdeményezésében a konzervatívok az államfõ ama próbálkozását látják, hogy elfojtsa a felfüggesztése érdekében indított ellenzéki próbálkozást. Sabin Cutaº szenátor érvelése szerint nem lehet kiírni egyszerre két referendumot az országban, így egyértelmû, hogy Bãsescu a menesztését célzó népszavazásnak kívánja elejét venni.
Az ellenzéki pártok vezetõi tegnap javaslatot tettek a május 13-ára tervezett európai parlamenti választások elhalasztására, amelyre szerintük az államfõ által gerjesztett belpolitikai válság miatt van szükség. Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök nem zárkózott el a javaslattól, emlékeztetve, hogy egy esetleges referendum kiírása esetén legkevesebb 45 napnak kell eltelnie ahhoz, hogy választásokat lehessen rendezni Romániában.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.